Seedbed creation

Posteljica za seme i setva različitim tehnikama

Različite tehnike za uspostavljanje useva

1. Konvencionalna tehnika - zaoravanje slame, obrada do dubine setve sa tine/disk kultivatorom, konvencionalna obrada, rasipanje đubriva.

2. Zaoravanje slame, plitka obrada, setva sa Rapid sejalicama gde se seme i đubrivo istovremeno postavljaju u zemljište.

 

Read more
Različite tehnike za uspostavljanje useva

3. Minimalna obrada - obrada slame kultivatorom, setva sa Rapid sejalicom gde se seme i đubrivo postavljaju istovremeno u zemljište/sloj slame

4. Plitka obrada - plitko zakopavanje slame na površini, setva sa Rapid sejalicama gde se seme i đubrivo istovremeno postavljaju u zemljište/sloj slame.

5. Direktna setva - Setva sa Rapid sejalicama gde se seme i đubrivo istovremeno postavljaju bez prethodne obrade zemljišta. Slama ostaje na površini zemljišta.

Read more

Upravljanje biljnim ostacima

Važna razlika između tehnika je kako upravljaju biljnim ostacima. Biljni ostaci utiču na mogućnosti postizanja dobrog kontakta između zemljišta i semena. Ako ostaje velika količina slame, potrebno je dosta obrade kako bi se osiguralo da slama ne ometa sledeći usev, već da se što efikasnije razgradi. Vrsta prisutne slame, odnosno prethodna kultura, određuje koliko brzo se razgrađuje i koliko efikasno može da se obradi mašinama.

Read more

Baliran ili zakopan

Slama se može balirati i ukloniti ili vratiti u zemlju. Razlaganje biljnih ostataka može poboljšati strukturu zemljišta loše strukture. Ako slama ima alternativnu vrednost u proizvodnji hrane za životinje ili za grejanje, često se balirana i prikuplja. To olakšava obradu zemljišta u kratkom roku. Međutim, obrada može postati teža u dugoročnom planu ako količina organskog materijala opadne.

Read more

Oranje ponekad opravdano

Izbor tehnike obrade takođe može zavisiti od narednog useva. Ako se usev može prodati po visokoj ceni, to može izbalansirati troškove oranja ako oranje dovodi do bolje rekonsolidacije. Još jedan aspekt koji treba uzeti u obzir je pritisak od korova i bolesti. Ako postoji rizik od prenosa bolesti, to može opravdati potpunu obradu zemljišta pomoću pluga. Teški korovi takođe mogu zahtevati oranje. Naposletku, sposobnost mašina da obrade velike količine biljnih ostataka je još jedan faktor koji treba razmotriti.

Read more

Optimalna rekonsolidacija

Cilj rekonsolidacije posteljice za seme je stvaranje dobrog kontakta između semena i zemljišta kako bi se obezbedila optimalno snabdevanje vodom, hranljivim materijama i kiseonikom semenu i korenskom sistemu prema slici "Rekonsolidacija posteljice za seme".

Premalo rekonsolidacije, odnosno zemljište suviše labavo oko semena, može dovesti do poremećaja kapilarnog transporta vode jer su pore prevelike. To znači da se zemljište oko semena može previše osušiti. Suviše mnogo rekonsolidacije znači, umesto toga, da su velike pore komprimovane i postaju manje efikasne što se tiče odvodnjavanja viška vode i transporta kiseonika do semena i ugljen-dioksida od semena. To može dovesti do nedostatka kiseonika za korenje. Na lakšim zemljištima (srednji i fini pesak), lakša mehanizacija ima najbolji efekat, dok teški glineni tipovi zemljišta zahtevaju teže mašine za obradu i rekonsolidaciju zemljišta.

Read more

Rekonsolidacija posteljice za seme

Zemljište se sastoji od oko 50% čvrstih materija, i 50% pora. U idealnom slučaju, polovina pora je ispunjena vodom, a polovina vazduhom. Međutim, ovo varira, zavisno o količini padavina, strukturi zemljišta i načinu obrade.

Read more
Rekonsolidacija posteljice za seme
  1. Premala rekonsolidacija, odnosno previše labavo zemljište oko semena, može sprečiti kapilarni transport vode jer su pore prevelike. To znači da će zemljište oko semena postati previše suvo, što dovodi do isušivanja semena i uvenuća klice.
  2. Optimalna rekonsolidacija omogućava dobar kontakt između semena i zemljišta, tako da se seme snabdeva vodom putem kapilarnog transporta. Istovremeno, postoje dovoljno velike pore za transport kiseonika.
  3. Suvišna rekonsolidacija, s druge strane, znači da su velike pore komprimovane i postaju manje efikasne u odvodnjavanju viška vode i transportu kiseonika do semena, kao i ugljen-dioksida od semena. Ovo može dovesti do nedostatka kiseonika, što ubija korenje.
Read more

Rečnik:

Kapilarnost = voda koja može da se podiže nagore u zemljištu unutar sitnih pora putem vezivanja molekula vode u porama, adhezije, ali i putem privlačnosti između molekula vode, kohezije. Zemljišta sa primesama sita imaju visoku kapilarnost i kombinuju veliku visinu kapilarnog uzdizanja sa visokom brzinom kapilarnog uzdizanja

Prethodni usev = je usev koji se gajio pre trenutne vegetacione sezone, odnosno usev iz prethodne godine, i utiče na usev trenutne godine putem količine ostataka koje ostavlja, oslobađanja azota iz njih, strukture zemljišta, pritiska bolesti, itd.

Read more

Learn more about